Home
It's where Ada gets its news!
Ada Sports
August 23, 2019
 

You are here

Bulldog Morgan competes at day 1 of regionals

Ada senior Noah Mattson (shot put), junior Philip Gautier (high jump), junior Nora Dellifield (pole vault) and senior Miguel Jordan (800) will compete Friday in finals

By Cort Reynolds
TIFFIN - One of five Ada track and field regional qualifiers competed in day one of the Div. III meet at Tiffin's Hoernemann Stadium Wednesday evening.

Bulldog junior Alex Morgan finished 14th in the 300 hurdle preliminaries to miss out on regional finals qualification Friday. Bluffton's Xavier Dunifon finished first in the 300 hurdle prelims.

Ada senior Noah Mattson (shot put), junior Philip Gautier (high jump), junior Nora Dellifield (pole vault) and senior Miguel Jordan (800) will compete Friday in finals for a chance to advance to the state meet.

Mattson was the district champion last weekend in Findlay despite a six-week layoff due to a knee injury. The other Bulldogs all finished third in their events at districts.

A top-four finish at regionals will qualify an athlete to the state meet in Columbus next weekend.

Wednesday Ada boys individual finishes: (top 8 to finals Friday)
300 Hurdles:
Place     Athlete    School            Time         Heat
1 Xavier Dunifon  Bluffton          40.18Q      1
2 Pietro Antelmi  Ottawa Hills      40.73Q      2
3 Danny Desterhaft  Lucas           41.19Q      2
4 Travis Maag Pandora-Gilboa        41.40Q      1
5 Joey Heise  Northwood             41.28q      2
6 Alex Mutchler Colonel Craw         42.12q      1
7 Greg Roth Edgerton                     42.89q      2
8 Marshall Tienarend Elmwood             42.96q      2
9 Connor Keller Liberty Center         43.04       1
10 Craig Blue Edgerton                43.28      2
11 Sawyer Schafer Monroeville           43.39       2
12 Max Anatra Crestline                43.44       1
13 Carson Coey New London              44.79       1
14 Alex Morgan  Ada                    46.52       1

Girls team scores after 3 finals on day 1:
1) Patrick Henry 13 points       
2) St. Paul 11   
2) Columbus Grove 11        
4) Archbold 10   
4) Arlington 10        
6) Arcadia 8   
6) New London 8        
8) Margaretta 6   
8) Hicksville 6       
10) Sandusky SMCC 5   
10) Liberty Center 5       
12) Antwerp 4   
12) Van Buren 4       
14) Edon 3   
14) Fayette 3       
14) Swanton 3   
17) Lakota 2       
17) Pettisville 2   
19) Delta 1       
19) Woodmore 1   
19) Liberty-Benton 1

Boys team scores: (after 4 event finals)
1) Sandusky SMCC 14 points       
1) Columbus Grove 14   
3) Colonel Crawford 13       
4) St. Paul 12   
5) Ottawa Hills 10        
5) Liberty Center 10   
5) New London 10        
8) Woodmore 9   
9) Ashland Crestview 8        
9) Monroeville 8   
11) Liberty-Benton 6       
11) Van Buren 6   
13) Delta 5       
13) Pandora-Gilboa 5   
15) Fayette 4       
15) Margaretta 4   
17) Hardin Northern 3       
17) Hopewell-Loudon 3   
17) Old Fort 3       
20) Arlington 2   
20) Crestline 2       
20) Gibsonburg 2   
23) Miller City 1       
23) Fremont St. Joseph C.C. 1   
23) Upper Scioto Valley 1                           

Mattson (shot put), Gautier (high jump) and Dellifield (pole vault) will compete in the regional field event finals early Friday evening at Tiffin. Jordan runs in the 800 meters at approximately 8 p.m.

Friday's schedule of events:
Field Events - Starting at 5 p.m.
Girls Pole Vault - Nora Dellifield
Boys High Jump - Philip Gautier
Girls Long Jump
Boys Shot Put - Noah Mattson
Girls Discus

Track Events - Starting at 6:30 p.m.
6:30 Girls Hurdles (33î) 100m
6:35 Boys Hurdles (39î) 110m
6:40 Girls Dash 100m
6:42 Boys Dash 100m
6:45 Girls Relay 4x200m
6:55 Boys Relay 4x200m
7:05 Girls Run 1600m
7:15 Boys Run 1600m
7:25 Girls Relay 4x100m
7:30 Boys Relay 4x100m
7:35 Girls Dash 400m
7:40 Boys Dash 400m
7:45 Girls Hurdles (30î) 300m
7:50 Boys Hurdles (36î) 300m
7:55 Girls Run 800m
8:00 Boys Run 800m - Miguel Jordan
8:05 Girls Dash 200m
8:10 Boys Dash 200m
8:15 Girls Run 3200m
8:30 Boys Run 3200m
8:45 Girls Relay 4x400m
8:55 Boys Relay 4x400m

 

Tags: