Home
It's where Ada gets its news!
Ada Sports
August 22, 2019
 

You are here

Gators win season opener vs Shawnee

Ada swim team falls at Westside

By Cort Reynolds
The Ada Alligators beat Shawnee in their season-opener at home Thursday, June 6.

Ada won the combined team meet score, 415-192. The Gator boys triumphed 247-99 while the Alligator girls lost a close bout, 193-168.

J.J. Spyker (boys 11-12 age bracket) and Lily Baumgartner (girls 11-12) each won three races to pace Ada to victory.

Gators winning two events were: Landon Stahler (boys 11-12); Charlie Spyker and Tommy Spyker (boys 15-18); Joey Spyker (boys 13-14); Carlie Oldfield (girls 13-14); and Tim Chrissobolis (boys 9-10).

Winning one race apiece for Ada were T.J. Griffith (9-10), Daxton Truman (13-14), Tess Griffith (11-12), Paige Cole (15-18), Ethan Daniels (15-18), Gavin Oldfield (11-12), Lynkin McDougle (9-10), Max Baumgartner (9-10) and Jacob Szippl (9-10).

The Ada boys are 1-1 while the girls are 0-2, with the combined team record standing at 1-1.

Ada's scheduled home meet Thursday, June 13 vs. Wapakoneta was postponed due to rain and cold, and was rescheduled for June 26.

Ada vs. Westside
LIMA - The Ada Alligator summer swim team lost a dual meet at perennial power Westside Monday evening.

The Ada boys lost to Westside 299-143, while the Lady Gators fell 346-79.

Westside won the combined team score, 645-222.

Top 3 Ada finishes at Westside:
Event 4 Boys 9-10 200 SC Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
2nd ADA A 3:46.76 6
1) Szippl, Jacob 10 2) Griffith, TJ 10
3) Baumgartner, Max 9 4) Chrissobolis, Tim 10

Event 5 Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay
2nd ADA A 3:21.92 6
1) Rausch, Vicky 12 2) Huber, McKenna 11
3) Baumgartner, Lily 12 4) Kin, Addyson 11

Event 6 Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
2nd ADA A 3:27.09 6
1) Oldfield, Gavin 11 2) Callahan, Declan 11
3) Stahler, Landon 12 4) Bowden, Justin 11

Event 8 Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
3rd ADA A 3:25.19 2
1) Callahan, Cohen 14 2) Truman, Daxton 14
3) Baumgartner, Jack 14 4) Hartman, Dylan 14

Event 9 Girls 15 & Over 200 SC Meter Medley Relay
3 ADA A 3:07.26 2
1) Temple, Melina 17 2) Bell, Grace 16
3) Carman, Rosemary 16 4) Daniels, Riley 16

Event 10 Boys 15 & Over 200 SC Meter Medley Relay
1 ADA A 2:07.11 10
1) Spyker, Charlie 17 2) Daniels, Ethan 18
3) Spar, Isaac 17 4) Spyker, Tommy 15

Event 13 Girls 7-8 25 SC Meter Freestyle
Name Age Team Finals Time
3 Callahan, Ainsley 8 ADA 27.16 1

Event 15 Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
3 McDougle, Lynkin 9 ADA 55.01 1

Event 16 Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
2 Baumgartner, Max 9 ADA 41.79 3

Event 17 Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
1 Bell, Erika 12 WEST-OH 37.59 5
2 Sharp, Allyson 11 WEST-OH 38.50 3
3 Elrod, Vivian 11 WEST-OH 40.85 1

Event 18 Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
1 Spyker, JJ 11 ADA 35.80 5
2 Stahler, Landon 12 ADA 35.92 3

Event 19 Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
2 Oldfield, Carlie 14 ADA 31.87 3

Event 20 Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
1 Spyker, Joey 13 ADA 32.46 5

Event 22 Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
1 Patterson, Evan 17 WEST-OH 26.62 5
2 Spyker, Charlie 17 ADA 27.43 3

Event 23 Girls 9-10 100 SC Meter IM
1 McDougle, Lynkin 9 ADA 2:32.12 5

Event 24 Boys 9-10 100 SC Meter IM
1 Chrissobolis, Tim 10 ADA 2:03.49 5
2 Szippl, Jacob 10 ADA 2:19.48 3

Event 25 Girls 11-12 100 SC Meter IM
1 Baumgartner, Lily 12 ADA 1:26.33 5

Event 26 Boys 11-12 100 SC Meter IM
1 Spyker, JJ 11 ADA 1:34.04 5
2 Stahler, Landon 12 ADA 1:34.51 3

Event 27 Girls 13-14 100 SC Meter IM
1 Beck, Abby 14 WEST-OH 1:26.00 5
2 Oldfield, Carlie 14 ADA 1:27.86 3
3 Bowden, Kaitlyn 14 ADA 1:39.56 1

Event 28 Boys 13-14 100 SC Meter IM
1 Koh, Daniel 13 WEST-OH 1:26.23 5
2 Spyker, Joey 13 ADA 1:29.18 3

Event 30 Boys 15 & Over 100 SC Meter IM
3 Daniels, Ethan 18 ADA 1:15.29 1

Event 31 Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
3 Callahan, Ainsley 8 ADA 40.64 1

Event 34 Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly
2 Baumgartner, Max 9 ADA 58.37 3

Event 35 Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly
1 Baumgartner, Lily 12 ADA 37.04 5

Event 36 Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
1 Stahler, Landon 12 ADA 41.02 5
3 Spyker, JJ 11 ADA 47.46 1

Event 37 Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
1 Oldfield, Carlie 14 ADA 38.00 5
3 Bowden, Kaitlyn 14 ADA 40.92 1

Event 39 Girls 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
3 Cole, Grapes 16 ADA 35.06 1

Event 40 Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
2 Spyker, Charlie 17 ADA 30.10 3
3 Daniels, Ethan 18 ADA 30.22 1

Event 44 Boys 7-8 25 SC Meter Backstroke
3 Lawrence, Jentzen 8 ADA 41.68 1

Event 45 Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
2 McDougle, Lynkin 9 ADA 1:06.73 3

Event 46 Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke
2 Bowden, Jackson 9 ADA 1:15.24 3

Event 48 Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
2 Spyker, JJ 11 ADA 45.17 3

Event 50 Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
1 Callahan, Cohen 14 ADA 37.98 5
3 Spyker, Joey 13 ADA 42.40 1
4 Puerto, Max 13 ADA 1:01.33

Event 52 Boys 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
1 Spyker, Charlie 17 ADA 33.19 5
3 Spar, Isaac 17 ADA 37.33 1

Event 53 Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
3 Callahan, Ainsley 8 ADA 1:07.28 1

Event 54 Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
3 Lawrence, Jentzen 8 ADA 1:21.26 1

Event 55 Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle
2 McDougle, Lynkin 9 ADA 2:20.83 3

Event 56 Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle
2 Baumgartner, Max 9 ADA 1:37.48 3

Event 57 Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
1 Baumgartner, Lily 12 ADA 1:15.19 5

Event 58 Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle
2 Oldfield, Gavin 11 ADA 1:36.44 3

Event 59 Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
1 Oldfield, Carlie 14 ADA 1:14.57 5

Event 60 Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
2 Spyker, Joey 13 ADA 1:16.47 3

Event 61 Girls 15 & Over 100 SC Meter Freestyle
1 Cole, Grapes 16 ADA 1:13.93 5
3 Bell, Grace 16 ADA 1:24.87 1

Event 62 Boys 15 & Over 100 SC Meter Freestyle
Name Ag e Team Finals Time
1 Spyker, Charlie 17 ADA 1:06.42 5
3 Spyker, Tommy 15 ADA 1:06.63 1

Event 66 Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
3 Griffith, TJ 10 ADA 1:04.25 1

Event 69 Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke
2 Oldfield, Carlie 14 ADA 46.07 3

Event 70 Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
2 Spyker, Joey 13 ADA 44.98 3
3 Truman, Daxton 14 ADA 48.70 1

Event 71 Girls 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
3 Cole, Grapes 16 ADA 43.45 1

Event 72 Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
2 Daniels, Ethan 18 ADA 38.11 3

Event 76 Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 ADA A 3:24.74 10
1) Chrissobolis, Tim 10 2) Griffith, TJ 10
3) Szippl, Jacob 10 4) Baumgartner, Max 9

Event 77 Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
3 ADA A 3:11.50 2
1) Rausch, Vicky 12 2) Huber, McKenna 11
3) Kin, Addyson 11 4) Baumgartner, Lily 12

Event 78 Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
2 ADA A 3:28.25 6
1) Bowden, Justin 11 2) Callahan, Declan 11
3) Oldfield, Gavin 11 4) Clum, Kaden 11

Event 79 Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
2 ADA A 3:10.37 6
1) Emerick, Madeline 13 2) Temple, Carisa 13
3) Carman, Isabelle 13 4) Archer, Madison 14

Event 80 Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
3 ADA A 2:55.46 2
1) Truman, Daxton 14 2) Callahan, Cohen 14
3) Hartman, Dylan 14 4) Baumgartner, Jack 14

Event 81 Girls 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
2nd ADA A 2:24.26 4
1) Carman, Rosemary 16 2) Temple, Melina 17
3) Daniels, Riley 16 4) Bell, Grace 16

Event 82 Boys 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
2nd ADA A 2:04.51 6
1) Daniels, Ethan 18 2) Truman, Kaden 15
3) Dellifield, Ian 16 4) Spyker, Tommy 15
 

Tags: