Home
It's where Ada gets its news!
Ada Sports
August 22, 2019
 

You are here

Sports

Mackenzie Wills named to all-OAC women’s tennis squad

The Ohio Northern women's tennis program landed five student-athletes on the All-Ohio Athletic Conference squads for the 2018-19 season, the league office announced Thursday morning.

Senior Ashley Ochsenhirt (Birmingham, Ala./Briarwood Christian) guided the Polar Bear honorees after being named First-Team All-OAC for the third consecutive season. In addition, freshman Olivia Schrager(Dayton/Miami Valley) was named Second-Team All-OAC while juniors Mackenzie Wills (Ada), Katie Curry(Oxford/Talawanda), and Kaleigh Cummins (Springfield/Northeastern) were each awarded Honorable Mention status.

Bulldog Mattson wins district title; 5 to regionals

Five advance to regionals: Noah Mattson, Nora Dellifield, Miguel Jordan, Alex Morgan, Philip Gautier

By Cort Reynolds
FINDLAY - Five Ada track and field athletes made it to regionals at the Div. III district meet hosted by Liberty-Benton in Findlay Thursday and Saturday.

Ada senior Noah Mattson took first in the shot put, and junior Nora Dellifield finished third in the pole vault to post the top Bulldog individual finishes for the males and females.

Mattson is on a quest to return to the state meet and finish higher on the final podium.
 
Ada senior Miguel Jordan moved up from eighth in the 800 meter preliminary heats Thursday to finish third Saturday, clinching a return to regionals.

ONU track teams at pre-nationals

Sophomores Matt Bradshaw (Cleveland/Norton) and Owen Lloyd (Colfax, Ind./Clinton Prairie) and freshman Andrew Buderer (Oak Harbor) represented the Ohio Northern men's track and field team at the Gregory Invitational at North Central (Ill.), rounding out the program's pre-national championship slate.

The meet, which served as an official last chance qualifier for the 2019 NCAA Division III Championships, was not scored.

Bradshaw and Buderer each registered top-three finishes to lead the way at Benedetti-Wehrli Stadium Wednesday and Thursday.

Bulldog results from day 1 of district track meet

Finals Saturday at Liberty Benton

By Cort Reynolds - photos by David Dellifield
FINDLAY - The Ada track and field teams competed in day one of the Div. III district meet at Liberty-Benton in Findlay Thursday.

Competition resumes Saturday at L-B in Findlay with all finals events. Adaites Noah Mattson (shot put) and Nora Dellifield (pole vault) are among the top seeds in their events.

The Bulldog boys 4x400 relay foursome of Alex Morgan, Philip Gautier, Michael Crouse and Miguel Jordan finished first in preliminary heats to qualify as top seed for the finals race Saturday.

Blue Jays eliminate Bulldog boys

By Cort Reynolds
ADA - Visiting Delphos St. John's used a four-run fifth inning to beat Ada 7-3 in Div. IV first round sectional baseball play Tuesday night.

The loss dropped Ada's record to 8-12 after their seventh defeat in a row. The eighth-seeded Blue Jays improved to 6-18 with the win.

DSJ advances to play at third-seeded Columbus Grove (13-6) Thursday, May 16 at 5 p.m. in the sectional finals.

Five from ONU on All-Ohio Athletic Conference squads

The Ohio Northern baseball program landed five student-athletes on the 2019 All-Ohio Athletic Conference teams as voted upon by the conference's 10 head coaches, the league office announced Monday morning.

Sophomore infielder Michael Rocco (Orlando, Fla./Zionsville, Ind.) headlined the selections with First-Team All-OAC kudos, his first career all-conference honor.

In addition, senior Luke Klinehoffer (Zanesville/John Glenn) and junior pitcher Jack Schaller (Bowling Green) were named Second-Team All-OAC while senior pitcher Jackson Buda (Norton) and junior pitcher Nate Bye(Thorntown, Ind./Western Boone) garnered Honorable Mention status.

Pages