Home
It's where Ada gets its news!
August 4, 2021
 

You are here

Ada swimmers 5th at WOAL title meet

By Cort Reynolds

The Ada swim team finished fifth overall in the combined boys/girls standings at the 39th annual Elks Invitational Western Ohio Aquatics League championship meet July 9-10 in Kenton.

The Ada boys came home a solid fourth, while the Alligator girls ended up sixth in the eight-team event.

Bluffton swept the boys, girls and combined team titles at the annual event.

Carlie Oldfield (girls 15-18), Kyleigh Nau (girls 6 and under), Chloe Kemmere (girls 11-12), Lily Baumgartner (girls 13-14) and Eli Esguerra (boys 11-12) each won one individual race for Ada in their respective age brackets.

Oldfield scored a team-high 68 individual points in the meet with two second-place finishes, a first and one fifth.

The Ada girls quartet of Oldfield, Kaitlyn Bowden, Lily Baumgartner and Claire Kemmere also won the 200 meter freeestyle relay race.

Ada scoring finishes:
Event Place Swimmer Age Team Time

Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
1 Nau, Kyleigh 6 ADA 30.66

Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle
8 Kemmere, Conor 6 ADA 38.07
9 Harriger, Luke 5 ADA 40.34

Girls 7-8 25 SC Meter Freestyle
11 Hull, Makayla 7 ADA 26.86

Boys 7-8 25 SC Meter Freestyle
7 Harriger, Landry 8 ADA 23.88

Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle
3 Griffith, Tea 10 ADA 38.14
7 Agozzino, Olivia 9 ADA 41.75
12 Callahan, Ainsley 10 ADA 47.81

Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle
8 Agozzino, Isaac 10 ADA 42.95
14 Lawrence, Jentzen 9 ADA 46.54

Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle
5 Kemmere, Chloe 12 ADA 34.60
11 McDougle, Lynkin 11 ADA 38.15

Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle
3 Esguerra, Eli 12 ADA 32.40
13 Griffith, TJ 12 ADA 38.55
14 Szippl, Jacob 12 ADA 38.79

Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle
2 Kemmere, Claire 14 ADA 29.34 17
5 Baumgartner, Lily 14 ADA 29.92

Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle
9 Oldfield, Gavin 13 ADA 33.19

Girls 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
2 Oldfield, Carlie 16 ADA 28.87

Boys 15 & Over 50 SC Meter Freestyle
12 Truman, Kaden 17 ADA 28.18

Girls 9-10 100 SC Meter Individual Medley
4 Griffith Tea 10 ADA 1:46.50

Boys 9-10 100 SC Meter IM
11 Harriger, Lincoln 10 ADA 2:05.81

Girls 11-12 100 SC Meter IM
4 Kemmere, Chloe 12 ADA 1:23.61

Boys 11-12 100 SC Meter IM
5 Esguerra, Eli 12 ADA 1:29.93 14
11 Chrissobolis, Tim 12 ADA 1:42.56

Girls 13-14 100 SC Meter IM
1 Baumgartner, Lily 14 ADA 1:12.47

Boys 13-14 100 SC Meter IM
6 Stahler, Landon 14 ADA 1:17.04
11 Oldfield, Gavin 40.62

Girls 15 & Over 100 SC Meter IM
2 Oldfield, Carlie 16 ADA 1:14.40

Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
13 Nau, Kyleigh 6 ADA 51.72

Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly
4 Kemmere, Chloe 12 ADA 36.63
9 McDougle, Lynkin 11 ADA 48.42

Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly
1 Esguerra, Eli 12 ADA 34.75 20
3 Emerick, Jameson 12 ADA 41.08

Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly
1 Baumgartner, Lily 14 ADA 31.08
4 Kemmere, Claire 14 ADA 33.12

Boys 13-14 50 SC Meter Butterfly
5 Stahler, Landon 14 ADA 32.66

Girls 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
5 Oldfield, Carlie 16 ADA 33.19
11 Bowden, Kaitlyn 16 ADA 34.72

Boys 15 & Over 50 SC Meter Butterfly
6 Truman, Kaden 17 ADA 30.11
16 Callahan, Cohen 16 ADA 35.83

Girls 9-10 200 SC Meter Medley Relay
6 ADA A 4:24.21 26
1) Emerick, Lily 10
2) Callahan, Ainsley 10
3) Agozzino, Olivia 9
4) Vieria, Livvy 8

Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay
2 ADA A J2:51.17
1) Chrissobolis, Tim 12
2) Griffith, TJ 12
3) Esguerra, Eli 12
4) Szippl, Jacob 12

Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay
8 ADA A J3:12.97
1) Rausch, Vicky 14
2) Kin, Addyson 13
3) McDougle, Lynkin 11
4) Demascio, Lydia 13

Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay
3 ADA A J2:48.85
1) Oldfield, Gavin 13
2) Callahan, Declan 13
3) Stahler, Landon 14
4) Bowden, Justin 13

Girls 15 & Over 200 SC Meter Medley Relay
9 ADA A 2:40.64
1) Emerick, Madeline 15
2) Harnishfeger, Emily 18
3) Bowden, Kaitlyn 16
4) Huber, Mattie 16

Girls 6 & Under 25 SC Meter Backstroke
4 Nau, Kyleigh 6 ADA 38.76

Boys 6 & Under 25 SC Meter Backstroke
4 Kemmere, Conor 6 ADA 30.14

Girls 7-8 25 SC Meter Backstroke
9 Hull, Makayla 7 ADA 30.19

Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke
2 Griffith, Tea 10 ADA 48.22

Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke
1 Kemmere, Chloe 12 ADA 35.42
10 McDougle, Lynkin 11 ADA 46.17

Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke
6 Szippl, Jacob 12 ADA 45.85
7 Emerick, Jameson 12 ADA 45.93
8 Chrissobolis, Tim 12 ADA 46.11

Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke
2 Kemmere, Claire 14 ADA 33.08

Boys 13-14 50 SC Meter Backstroke
13 Clum, Kaden 13 ADA 54.11
14 Bowden, Justin 13 ADA 59.63

Girls 15 & Over 50 SC Meter Backstroke
1 Oldfield, Carlie 16 ADA 31.98
12 Bowden, Kaitlyn 16 ADA 38.80
16 Emerick, Madeline 15 ADA 39.49

Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
11 Vieira, Livvy 8 ADA 1:07.56

Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle
8 Harriger, Landry 8 ADA 52.21

Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle
15 Callahan, Ainsley 10 ADA 1:59.98

Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle
8 Agozzino, Isaac 10 ADA 1:38.20
16 Lawrence, Jentzen 9 ADA 1:51.34

Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle
3 Kemmere, Chloe 12 ADA 1:10.95

Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle
6 Szippl, Jacob 12 ADA 1:28.70

Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle
2 Kemmere, Claire 14 ADA 1:03.97
3 Baumgartner, Lily 14 ADA 1:04.23

Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle
15 Bowden, Justin 13 ADA 1:32.22
16 Callahan, Declan 13 ADA 1:34.83

Girls 15 & Over 100 SC Meter Freestyle
16 Huber, Mattie 16 ADA 1:26.99

Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
5 Harriger, Landry 8 ADA 29.51

Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke
2 Griffith, Tea 10 ADA 47.51 17
5 Agozzino, Olivia 9 ADA 57.56

Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke
5 Harriger, Lincoln 10 ADA 55.41

Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke
10 Nau, Alyssa 12 ADA 50.93

Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke
8 Griffith, TJ 12 ADA 51.07
11 Chrissobolis, Tim 12 ADA 51.72

Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke
7 Stahler, Landon 14 ADA 40.94
11 Callahan, Declan 13 ADA 51.23
13 Oldfield, Gavin 13 ADA 54.79
15 Clum, Kaden 13 ADA 55.76

Girls 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
14 Harnishfeger, Emily 18 ADA 46.66

Boys 15 & Over 50 SC Meter Breaststroke
8 Truman, Kaden 17 ADA 36.99
14 Truman, Daxton 16 ADA 40.94

Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay
6 ADA A 2:05.65
1) Lawrence, Kanynn 8
2) Nau, Kyleigh 6
3) Hull, Makayla 7
4) Vieria, Livvy 8

Boys 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay
3 ADA A 3:15.25
1) Lawrence, Jentzen 9
2) Harriger, Landry 8
3) Harriger, Lincoln 10
4) Agozzino, Isaac 10

Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
5 ADA A 2:51.53
1) McDougle, Lynkin 11
2) Burgess, Callie 12
3) Walker, Caroline 12
4) Nau, Alyssa 12

Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay
4 ADA A 2:36.61
1) Chrissobolis, Tim 12
2) Emerick, Jameson 12
3) Szippl, Jacob 12
4) Griffith, TJ 12

Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
6 ADA A 3:07.37
1) Rausch, Vicky 14
2) Kin, Addyson 13
3) Montgomery, Alivia 11
4) Demascio, Lydia 13

Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay
3 ADA A 2:24.31
1) Callahan, Declan 13
2) Bowden, Justin 13
3) Oldfield, Gavin 13
4) Stahler, Landon 14

Girls 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
1 ADA A 1:58.13
1) Oldfield, Carlie 16
2) Baumgartner, Lily 14
3) Bowden, Kaitlyn 16
4) Kemmere, Claire 14

Combined Boys/Girls Team Scores
1. Bluffton Swim Team 2,675.5 points
2. Wapakoneta Waves 2,262
3. Westside Swim & Racket Club 2,138
4. Shawnee Country Club 1,400
5. Ada Alligators 1,300
6. Kenton Area Swim Team 1,215
7. Findlay YMCA Frogs 1,156
8. Van Wert YMCA Marlins 355.5

Women Team Rankings
1. Bluffton Swim Team 1,232 points
2. Westside Swim & Racket Club 1,072
3. Wapakoneta Waves 1,033
4. Shawnee Country Club 778
5. Kenton Area Swim Team 768
6. Ada Alligators 673
7. Findlay YMCA Frogs 567
8. Van Wert YMCA Marlins 225

Men Team Rankings
1. Bluffton Swim Team 1,443.5 points
2. Wapakoneta Waves 1,229
3. Westside Swim & Racket Club 1,066
4. Ada Alligators 627
5. Shawnee Country Club 622
6. Findlay YMCA Frogs 589
7. Kenton Area Swim Team 447
8. Van Wert YMCA Marlins 130.5

Ada was 4-3 overall this summer in dual meets, with the boys team posting a 4-3 mark and the Alligator girls 2-5.

Section: